Uppgifter om ministern

Väyrynen, Onni Antero

896

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 26.9.1916 Kemijärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 784
50. Paasio
1.12.1967 - 22.3.1968 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 113
Tillsammans 896

27.5.2019 11.31. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning