Uppgifter om ministern

Halonen, Tarja Kaarina

3238

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 24.12.1943 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
67. Lipponen II
15.4.1999 - 25.2.2000 Utrikesminister SDP 317
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Utrikesminister SDP 1464
64. Holkeri
1.3.1990 - 26.4.1991 Justitieminister SDP 422
30.4.1987 - 28.2.1990 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet SDP 1036
Tillsammans 3238

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
56. Sorsa
11.3.1974 - 13.6.1975 Sorsa, Taisto Kalevi

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Kantola, Tarja 67. Lipponen II 16.4.1999 - 24.2.2000
Kantola, Tarja 66. Lipponen 24.4.1995 - 15.4.1999
Rantanen, Marja-Liisa 64. Holkeri 1.3.1990 - 26.4.1991
Sinkko, Kaija-Leena 64. Holkeri 15.12.1988 - 28.2.1990
Mäkinen, Terttu Anneli 64. Holkeri 1.10.1987 - 25.1.1989
Parmanne, Paula 64. Holkeri 11.5.1987 - 30.9.1987

24.3.2019 11.21. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning