Uppgifter om ministern

Tuominen, Erkki Olavi

255

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 26.7.1914 Hollola

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 26.3.1971 Justitieminister SKDL 255
Tillsammans 255

27.11.2021 22.53. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning