Uppgifter om ministern

Rantanen, Jarmo Heikki Kullervo

1458

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 20.6.1944 Orivesi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
30.4.1987 - 26.4.1991 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 1458
Tillsammans 1458

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Tuominen, Helinä 64. Holkeri 13.8.1990 - 26.4.1991
Eerikäinen, Hannu 64. Holkeri 1.3.1990 - 10.6.1990
Eerikäinen, Hannu 64. Holkeri 12.2.1990 - 28.2.1990
Mikkonen, Matti 64. Holkeri 1.8.1988 - 28.2.1990
Nordström, Seppo 64. Holkeri 12.5.1987 - 31.7.1988

20.3.2019 6.49. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning