Uppgifter om ministern

Liikanen, Erkki Antero

1036

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 19.9.1950 Mikkeli

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
8.5.1987 - 28.2.1990 Minister i inrikesministeriet SDP 1028
30.4.1987 - 28.2.1990 Finansminister SDP 1036
Tillsammans 1036

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Lintunen, Pertti 64. Holkeri 1.6.1989 - 28.2.1990
Hako, Jukka 64. Holkeri 5.9.1988 - 31.5.1989
Heikkilä, Aarne 64. Holkeri 14.5.1987 - 31.8.1988

21.3.2019 4.9. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning