Uppgifter om ministern

Puolanne, Ulla Kaija

1458

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 28.6.1931 Lahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
30.4.1987 - 26.4.1991 Minister i finansministeriet Kokoomus 1458
Tillsammans 1458

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Laatikainen, Eeva 64. Holkeri 1.3.1990 - 26.4.1991
Laatikainen, Eeva 64. Holkeri 17.4.1989 - 28.2.1990
Viippola, Ilkka 64. Holkeri 5.5.1987 - 31.3.1989

9.12.2021 9.21. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning