Uppgifter om ministern

Kasurinen, Anna-Liisa

1458

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 8.5.1940 Kivijärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
28.8.1990 - 26.4.1991 Minister i trafikministeriet SDP 242
30.4.1987 - 26.4.1991 Minister i undervisningsministeriet SDP 1458
Tillsammans 1458

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Rissanen, Henrik 64. Holkeri 1.3.1990 - 26.4.1991
Rissanen, Henrik 64. Holkeri 1.10.1989 - 28.2.1990
Laakso, Veikko 64. Holkeri 1.10.1988 - 30.9.1989
Kukkonen, Jorma 64. Holkeri 1.9.1987 - 30.9.1988
Ruotsalainen, Pekka 64. Holkeri 11.5.1987 - 31.8.1987

20.3.2019 6.58. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning