Uppgifter om ministern

Vistbacka, Raimo Viljam

332

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 19.10.1945 Kauhava

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
1.10.1989 - 28.8.1990 Trafikminister SMP 332
Tillsammans 332

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Joutsenlahti, Anssi 64. Holkeri 1.3.1990 - 28.8.1990
Joutsenlahti, Anssi 64. Holkeri 1.10.1989 - 28.2.1990
Suhonen, Hannu 64. Holkeri 1.10.1989 - 28.8.1990

4.12.2021 18.13. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning