Uppgifter om ministern

Pesola, Anja Helena

977

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 2.7.1947 Kuopio

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
30.4.1987 - 31.12.1989 Social- och hälsovårdsminister Kokoomus 977
Tillsammans 977

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Lemmetty, Markku 64. Holkeri 1.1.1989 - 31.12.1989
Toivola, Matti 64. Holkeri 16.5.1988 - 31.12.1988
Heinonen, Arto 64. Holkeri 11.5.1987 - 30.4.1988

21.3.2019 3.13. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning