Uppgifter om ministern

Miettinen, Mauri Kalevi

481

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 2.10.1941 Joutseno

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
1.1.1990 - 26.4.1991 Social- och hälsovårdsminister Kokoomus 481
Tillsammans 481

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Piispanen, Pekka 64. Holkeri 1.3.1990 - 26.4.1991
Piispanen, Pekka 64. Holkeri 1.1.1990 - 28.2.1990

27.11.2021 23.20. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning