Uppgifter om ministern

Tuominen, Heikki Aukusti

1571

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 5.12.1920 Perniö

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Finansminister ammatti/virkamies 171
56. Sorsa
30.9.1974 - 13.6.1975 Minister i finansministeriet ammatti/virkamies 257
4.9.1972 - 13.6.1975 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena ammatti/virkamies 1013
54. Aura II
29.10.1971 - 23.2.1972 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena ammatti/virkamies 118
48. Lehto
18.12.1963 - 12.9.1964 Minister i finansministeriet ammatti/virkamies 270
Tillsammans 1571

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Häyhtiö, Jaakko 56. Sorsa 1.2.1975 - 13.6.1975

27.11.2021 23.5. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning