Uppgifter om ministern

Hämäläinen, Tuulikki Katriina

422

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 25.11.1940 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
1.3.1990 - 26.4.1991 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet SDP 422
Tillsammans 422

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Välimäki, Kari Olavi 64. Holkeri 1.3.1991 - 31.3.1991
Sinkko, Kaija-Leena 64. Holkeri 1.3.1990 - 26.4.1991

9.12.2021 8.42. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning