Uppgifter om ministern

Bärlund, Kaj-Ole Johannes

1458

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 9.11.1945 Porvoo

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
30.4.1987 - 26.4.1991 Miljöminister SDP 1458
Tillsammans 1458

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Axberg, Tom 64. Holkeri 1.3.1990 - 26.4.1991
Axberg, Tom 64. Holkeri 18.9.1989 - 28.2.1990
Paavola, Maire 64. Holkeri 11.5.1987 - 17.9.1989

25.5.2019 19.53. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning