Uppgifter om ministern

Malinen, Pekka Kullervo

151

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 11.6.1921 Viipuri

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
41. Sukselainen
2.9.1957 - 29.11.1957 Försvarsminister Suomen Kansanpuolue 89
2.9.1957 - 29.11.1957 Minister i finansministeriet Suomen Kansanpuolue 89
2.7.1957 - 2.9.1957 Minister i socialministeriet Suomen Kansanpuolue 63
Tillsammans 151

27.5.2019 11.21. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning