Uppgifter om ministern

Kankaanniemi, Toimi Olavi

1160

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 26.2.1950 Tyrvää

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
65. Aho
26.4.1991 - 28.6.1994 Minister i utrikesministeriet Kristillinen liitto 1160
26.4.1991 - 28.6.1994 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet Kristillinen liitto 1160
Tillsammans 1160

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Ahteela, Reijo 65. Aho 29.4.1991 - 28.6.1994
Ryhänen, Matti 65. Aho 29.4.1991 - 28.6.1994

4.12.2021 19.9. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning