Uppgifter om ministern

Pokka, Pirkko Hannele

1101

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 25.5.1952 Ruovesi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
65. Aho
3.5.1991 - 17.5.1991 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet Keskusta 15
26.4.1991 - 30.4.1994 Justitieminister Keskusta 1101
Tillsammans 1101

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Hyvönen, Ossi 65. Aho 16.5.1991 - 30.4.1994

27.11.2021 22.47. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning