Uppgifter om ministern

Pekkarinen, Reijo Mauri Matias

4438

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 6.10.1947 Kinnula

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Näringsminister Keskusta 366
70. Vanhanen II
1.1.2008 - 22.6.2010 Näringsminister Keskusta 904
19.4.2007 - 1.1.2008 Minister i inrikesministeriet Keskusta 258
19.4.2007 - 1.1.2008 Handels- och industriminister Keskusta 258
69. Vanhanen
24.6.2003 - 19.4.2007 Handels- och industriminister Keskusta 1396
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Handels- och industriminister Keskusta 69
65. Aho
26.4.1991 - 13.4.1995 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Keskusta 1449
Tillsammans 4438

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
60. Sorsa II
1.10.1978 - 14.2.1979 Uusitalo, Eino Oskari
59. Miettunen III
1.10.1976 - 15.5.1977 Väyrynen, Paavo Matti

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Heiniluoma, Jari 71. Kiviniemi 2.2.2011 - 22.6.2011
Nevamäki, Riina 71. Kiviniemi 23.6.2010 - 30.1.2011
Nevamäki, Riina 70. Vanhanen II 1.8.2009 - 22.6.2010
Alkio, Mikko 70. Vanhanen II 16.1.2008 - 31.7.2009
Paasivirta, Anssi Paavali 70. Vanhanen II 1.1.2008 - 15.1.2008
Paasivirta, Anssi Paavali 70. Vanhanen II 20.4.2007 - 1.1.2008
Paasivirta, Anssi Paavali 69. Vanhanen 5.1.2005 - 19.4.2007
Medhjälpare Regering Tid
Törmänen, Antti 71. Kiviniemi 11.10.2010 - 22.6.2011
Peisa, Jyrki 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 3.10.2010
Peisa, Jyrki 70. Vanhanen II 8.2.2010 - 22.6.2010
Kalli, Eeva 70. Vanhanen II 1.1.2010 - 7.2.2010
Peisa, Jyrki 70. Vanhanen II 1.10.2008 - 31.12.2009
Kalli, Eeva 70. Vanhanen II 16.3.2008 - 30.9.2008
Hartojoki, Sirpa 70. Vanhanen II 1.1.2008 - 16.3.2008
Hartojoki, Sirpa 70. Vanhanen II 15.5.2007 - 1.1.2008
Nevamäki, Riina 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 14.5.2007
Nevamäki, Riina 69. Vanhanen 26.6.2006 - 19.4.2007
Järvihaavisto, Jyri 69. Vanhanen 24.6.2003 - 30.7.2006
Järvihaavisto, Jyri 68. Jäätteenmäki 22.4.2003 - 24.6.2003
Länsisalo, Pekka 65. Aho 4.3.1995 - 13.4.1995
Aurasmaa, Heikki 65. Aho 8.6.1993 - 3.3.1995
Laaninen, Timo 65. Aho 3.3.1992 - 31.5.1993
Kauppinen, Markku 65. Aho 2.5.1991 - 29.2.1992

27.11.2021 22.36. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning