Uppgifter om ministern

Viinanen, Iiro Tahvo Juhani

1744

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 27.9.1944 Kuopio

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
66. Lipponen
13.4.1995 - 2.2.1996 Finansminister Kokoomus 296
65. Aho
26.4.1991 - 13.4.1995 Finansminister Kokoomus 1449
Tillsammans 1744

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Salokorpi, Hannu 66. Lipponen 13.4.1995 - 31.1.1996
Viitaila, Antero 66. Lipponen 13.4.1995 - 21.4.1995
Salokorpi, Hannu 65. Aho 15.9.1993 - 13.4.1995
Viitaila, Antero 65. Aho 15.5.1991 - 12.4.1995
Perälä, Heikki 65. Aho 27.4.1991 - 14.9.1993

4.12.2021 18.33. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning