Uppgifter om ministern

Uosukainen, Riitta Maria

1023

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.6.1942 Jääski

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
65. Aho
26.4.1991 - 11.2.1994 Undervisningsminister Kokoomus 1023
Tillsammans 1023

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Heinonen, Olli-Pekka 65. Aho 1.6.1991 - 10.2.1994
Laatikainen, Eeva 65. Aho 27.4.1991 - 31.5.1991

9.12.2021 8.45. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning