Uppgifter om ministern

Isohookana-Asunmaa, Tytti Maria

1449

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 24.9.1947 Haukipudas

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
65. Aho
26.4.1991 - 13.4.1995 Minister i undervisningsministeriet Keskusta 1449
Tillsammans 1449

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Määttälä, Pirkko 65. Aho 1.4.1995 - 13.4.1995
Luostarinen, Päivi 65. Aho 13.1.1992 - 31.3.1995
Niskanen, Ritva-Liisa 65. Aho 8.5.1991 - 2.12.1992

4.12.2021 18.0. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning