Uppgifter om ministern

Tuomioja, Sakari Severi

1154

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 29.8.1911 Tampere

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
37. Tuomioja
17.11.1953 - 5.5.1954 Statsminister Vapaamielisten liitto 170
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 26.11.1952 Minister för utrikesärendena ammatti/virkamies 434
33. Kekkonen
17.3.1950 - 17.1.1951 Minister i utrikesministeriet Edistyspuolue 307
17.3.1950 - 30.9.1950 Handels- och industriminister Edistyspuolue 198
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 17.7.1945 Finansminister Edistyspuolue 92
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Minister i finansministeriet Edistyspuolue 152
Tillsammans 1154

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Törnqvist, Erik 37. Tuomioja 17.11.1953 - 5.5.1954

7.12.2021 7.32. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning