Uppgifter om ministern

Juhantalo, Kauko Johannes

466

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 28.4.1942 Kankaanpää

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
65. Aho
3.5.1991 - 3.8.1992 Minister i utrikesministeriet Keskusta 459
26.4.1991 - 3.8.1992 Handels- och industriminister Keskusta 466
Tillsammans 466

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Kesti, Eero 65. Aho 13.5.1991 - 2.8.1992

4.12.2021 18.47. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning