Uppgifter om ministern

Pietikäinen, Sirpa Maria

1449

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 19.4.1959 Parikkala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
65. Aho
26.4.1991 - 13.4.1995 Miljöminister Kokoomus 1449
Tillsammans 1449

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Mattsoff, Päivi 65. Aho 17.8.1992 - 13.4.1993
Yli-Huttula, Tuomo 65. Aho 2.5.1991 - 13.4.1995

27.5.2019 10.17. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning