Uppgifter om ministern

Rusanen, Pirjo Maija

1348

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.12.1940 Mikkeli

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
65. Aho
26.4.1991 - 2.1.1995 Minister i miljöministeriet Kokoomus 1348
Tillsammans 1348

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Kankare, Matti 65. Aho 16.11.1993 - 1.1.1995
Hiltunen, Harri 65. Aho 27.4.1991 - 15.11.1992

27.11.2021 22.5. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning