Uppgifter om ministern

Huuhtanen, Jorma Kalevi

1085

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 26.11.1945 Soini

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
65. Aho
24.4.1992 - 13.4.1995 Social- och hälsovårdsminister Keskusta 1085
Tillsammans 1085

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Haukipuro, Kyösti 65. Aho 25.7.1994 - 13.4.1995
Perttula, Pekka 65. Aho 1.8.1993 - 24.7.1994
Yli-Lahti, Jussi Ilmari 65. Aho 11.5.1992 - 31.7.1993

9.12.2021 8.29. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning