Uppgifter om ministern

Tuomisto, Pekka Juhani Konstantin

364

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 23.4.1940 Hämeenkyrö

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
65. Aho
3.8.1992 - 1.8.1993 Minister i utrikesministeriet Keskusta 364
3.8.1992 - 1.8.1993 Handels- och industriminister Keskusta 364
Tillsammans 364

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Stenberg, Esa 65. Aho 1.1.1993 - 31.7.1993
Neimala, Antti 65. Aho 13.8.1992 - 31.12.1992

25.5.2019 21.9. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning