Uppgifter om ministern

Haavisto, Heikki Johannes

640

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 20.8.1935 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
65. Aho
5.5.1993 - 3.2.1995 Utrikesminister Keskusta 640
Tillsammans 640

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Karttunen, Kaisa 65. Aho 1.2.1994 - 2.2.1995
Laaninen, Timo 65. Aho 1.6.1993 - 31.1.1994
Lankia, Eero 65. Aho 5.5.1993 - 31.5.1993

4.12.2021 19.24. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning