Uppgifter om ministern

Kääriäinen, Seppo Arimo

2017

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 29.3.1948 Iisalmen mlk

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
69. Vanhanen
24.6.2003 - 19.4.2007 Försvarsminister Keskusta 1396
65. Aho
1.8.1993 - 13.4.1995 Minister i utrikesministeriet Keskusta 621
1.8.1993 - 13.4.1995 Handels- och industriminister Keskusta 621
Tillsammans 2017

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
61. Koivisto II
4.6.1979 - 30.6.1980 Pekkala, Ahti Antti Johannes
59. Miettunen III
30.9.1976 - 15.5.1977 Miettunen, Martti Juhani
58. Miettunen II
2.12.1975 - 29.9.1976 Väyrynen, Paavo Matti

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Partanen, Jari 69. Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007
Yli-Lahti, Jussi Ilmari 65. Aho 1.8.1993 - 13.4.1995

24.3.2019 11.16. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning