Uppgifter om ministern

Heinonen, Olli-Pekka

2885

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 25.6.1964 Eurajoki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
67. Lipponen II
1.9.2000 - 4.1.2002 Trafik- och kommunikationsminister Kokoomus 491
15.4.1999 - 1.9.2000 Trafikminister Kokoomus 506
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Undervisningsminister Kokoomus 1464
65. Aho
11.2.1994 - 13.4.1995 Undervisningsminister Kokoomus 427
Tillsammans 2885

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
65. Aho
1.6.1991 - 10.2.1994 Uosukainen, Riitta Maria

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Kekkonen, Jussi 67. Lipponen II 4.9.2000 - 4.1.2002
Heinonen, Arto 67. Lipponen II 16.4.1999 - 3.9.2000
Heinonen, Arto 66. Lipponen 2.12.1996 - 15.4.1999
Aaltonen, Petri 66. Lipponen 1.12.1995 - 30.11.1996
Laatikainen, Eeva 66. Lipponen 22.5.1995 - 30.11.1995
Tolonen, Hannu 66. Lipponen 9.5.1995 - 21.5.1995
Nummikoski, Velipekka 66. Lipponen 13.4.1995 - 30.4.1995
Nummikoski, Velipekka 65. Aho 21.2.1994 - 12.4.1995

9.12.2021 9.28. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning