Uppgifter om ministern

Pesälä, Veijo Mikko

367

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 30.11.1938 Iitti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
65. Aho
12.4.1994 - 13.4.1995 Jord- och skogsbruksminister Keskusta 367
Tillsammans 367

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Huuhtanen, Harri 65. Aho 15.8.1994 - 13.4.1995
Kallio, Seppo 65. Aho 12.4.1994 - 14.8.1994

9.12.2021 9.14. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning