Uppgifter om ministern

Palmgren, Axel

940

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 3.3.1867 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
19. Sunila II
21.3.1931 - 14.12.1932 Handels- och industriminister RKP 635
11. Ingman II
31.5.1924 - 31.3.1925 Handels- och industriminister RKP 305
Tillsammans 940

27.11.2021 22.39. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning