Uppgifter om ministern

Paloheimo, Hjalmar Gabriel

185

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 17.10.1864 Kangasala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
2. Paasikivi
27.5.1918 - 27.11.1918 Chef för livsmedelsexpeditionen Suomalainen puolue 185
Tillsammans 185

9.12.2021 9.4. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning