Uppgifter om ministern

Paloheimo, Martti Olli

45

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 23.5.1894 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Minister i finansministeriet Kokoomus 45
Tillsammans 45

27.11.2021 22.9. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning