Uppgifter om ministern

Palovesi, Eino Oskari

839

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 19.5.1904 Perho

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
45. Sukselainen II
13.1.1959 - 4.2.1960 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Maalaisliitto 388
40. Fagerholm II
3.3.1956 - 27.5.1957 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 451
Tillsammans 839

9.12.2021 8.33. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning