Uppgifter om ministern

Pekkala, Ahti Antti Johannes

2443

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 20.12.1924 Haapavesi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
63. Sorsa IV
6.5.1983 - 31.1.1986 Finansminister Keskusta 1002
62. Sorsa III
19.2.1982 - 6.5.1983 Statsministerns ställföreträdare Keskusta 442
19.2.1982 - 6.5.1983 Finansminister Keskusta 442
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Finansminister Keskusta 1001
Tillsammans 2443

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Lankia, Eero 63. Sorsa IV 16.10.1984 - 31.1.1986
Piuhola, Matti 63. Sorsa IV 3.10.1983 - 15.10.1984
Yli-Lahti, Jussi Ilmari 63. Sorsa IV 6.5.1983 - 30.9.1983
Yli-Lahti, Jussi Ilmari 62. Sorsa III 19.2.1982 - 6.5.1983
Yli-Lahti, Jussi Ilmari 61. Koivisto II 5.10.1981 - 19.2.1982
Ylitalo, Risto 61. Koivisto II 21.7.1980 - 4.10.1981
Kääriäinen, Seppo Arimo 61. Koivisto II 4.6.1979 - 30.6.1980

27.5.2019 11.12. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning