Uppgifter om ministern

Pekkala, Eino Oskari

945

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 29.11.1887 Seinäjoki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
31. Pekkala
26.3.1946 - 29.7.1948 Justitieminister SKDL 857
30. Paasikivi III
28.12.1945 - 26.3.1946 Undervisningsminister SKDL 89
Tillsammans 945

27.11.2021 22.54. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning