Uppgifter om ministern

Tyyri, Jouko Juhani

118

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 8.2.1929 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
54. Aura II
29.10.1971 - 23.2.1972 Minister i undervisningsministeriet ammatti/virkamies 118
Tillsammans 118

4.12.2021 18.51. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning