Uppgifter om ministern

Pekkala, Mauno

2625

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 27.1.1890 Sysmä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
31. Pekkala
27.3.1946 - 29.7.1948 Minister i försvarsministeriet SKDL 856
26.3.1946 - 29.7.1948 Statsminister SKDL 857
26.3.1946 - 27.3.1946 Försvarsminister SKDL 2
30. Paasikivi III
27.4.1945 - 26.3.1946 Minister i statsrådets kansli SKDL 334
17.4.1945 - 26.3.1946 Försvarsminister SKDL 344
29. Paasikivi II
24.11.1944 - 17.4.1945 Minister i statsrådets kansli SDP 145
17.11.1944 - 24.11.1944 Minister utan portfölj SDP 8
25. Rangell
4.1.1941 - 22.5.1942 Finansminister SDP 504
24. Ryti II
27.3.1940 - 4.1.1941 Finansminister SDP 284
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Finansminister SDP 118
14. Tanner
13.12.1926 - 17.12.1927 Lantbruksminister SDP 370
Tillsammans 2625

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Heikkilä, Toivo H. 31. Pekkala 26.3.1946 - 6.8.1948

7.12.2021 9.4. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning