Uppgifter om ministern

Pennanen, Pekka

123

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 24.2.1872 Kesälahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
11. Ingman II
29.11.1924 - 31.3.1925 Biträdande jordbruksminister Kokoomus 123
Tillsammans 123

27.11.2021 22.44. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning