Uppgifter om ministern

Pentti, Arvo Veikko

1419

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 13.2.1915 Hämeenkyrö

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
54. Aura II
29.10.1971 - 23.2.1972 Försvarsminister ammatti/virkamies 118
52. Aura
14.5.1970 - 15.7.1970 Försvarsminister ammatti/virkamies 63
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Försvarsminister Keskusta 623
47. Karjalainen
13.4.1962 - 18.12.1963 Försvarsminister Maalaisliitto 615
Tillsammans 1419

27.11.2021 22.30. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning