Uppgifter om ministern

Perttula, Hans Ensio

149

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 6.11.1910 Haapavesi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
42. von Fieandt
29.11.1957 - 26.4.1958 Lantbruksminister ammatti/virkamies 149
Tillsammans 149

27.11.2021 22.11. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning