Uppgifter om ministern

Pihlajamäki, Veikko Jaakko Uolevi

1456

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 4.3.1922 Kauhava

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
63. Sorsa IV
6.5.1983 - 30.4.1987 Försvarsminister Keskusta 1456
Tillsammans 1456

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Virrankoski, Kyösti 63. Sorsa IV 1.6.1983 - 30.4.1987
Ikäheimo, Risto 63. Sorsa IV 6.5.1983 - 31.5.1983

9.12.2021 8.39. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning