Uppgifter om ministern

Pohjala, Kyllikki

615

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 11.11.1894 Nakkila

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
47. Karjalainen
18.10.1963 - 18.12.1963 Socialminister Kokoomus 62
13.4.1962 - 18.10.1963 Minister i socialministeriet Kokoomus 554
Tillsammans 615

9.12.2021 10.4. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning