Uppgifter om ministern

Pohjala, Lauri

130

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 22.7.1870 Isokyrö

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
11. Ingman II
22.11.1924 - 31.3.1925 Socialminister Kokoomus 130
Tillsammans 130

23.3.2019 4.56. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning