Uppgifter om ministern

Pohjanpalo, Santeri

214

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 31.3.1874 Kalajoki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
5. Vennola
15.8.1919 - 15.3.1920 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Edistyspuolue 214
Tillsammans 214

9.12.2021 8.24. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning