Uppgifter om ministern

Posti, Lauri Albert

171

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 17.3.1908 Lieto

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Undervisningsminister ammatti/virkamies 171
Tillsammans 171

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Rajavuori, Tapio 57. Liinamaa 23.6.1975 - 30.11.1975

27.11.2021 23.22. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning