Uppgifter om ministern

Procopé, Johan Hjalmar Fredrik

1863

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 8.8.1889 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
18. Svinhufvud II
4.7.1930 - 21.3.1931 Minister för utrikesärendena ammatti/virkamies 261
17. Kallio III
16.8.1929 - 4.7.1930 Minister för utrikesärendena ammatti/virkamies 323
16. Mantere
22.12.1928 - 16.8.1929 Minister för utrikesärendena ammatti/virkamies 238
15. Sunila
17.12.1927 - 22.12.1928 Minister för utrikesärendena ammatti/virkamies 372
11. Ingman II
31.5.1924 - 31.3.1925 Minister för utrikesärendena RKP 305
10. Cajander II
19.1.1924 - 31.5.1924 Handels- och industriminister ammatti/virkamies 134
6. Erich
19.8.1920 - 9.4.1921 Handels- och industriminister RKP 234
Tillsammans 1863

9.12.2021 9.54. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning