Uppgifter om ministern

Puhakka, Matti Juhani

2913

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 7.2.1945 Eno

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
1.3.1990 - 26.4.1991 Minister i inrikesministeriet SDP 422
1.6.1989 - 26.4.1991 Arbetsminister SDP 695
30.4.1987 - 31.5.1989 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet SDP 763
30.4.1987 - 31.5.1989 Arbetskraftsminister SDP 763
63. Sorsa IV
1.12.1984 - 30.4.1987 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet SDP 881
6.5.1983 - 30.11.1984 Trafikminister SDP 575
Tillsammans 2913

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Nenonen, Kari 64. Holkeri 1.3.1990 - 26.4.1991
Nenonen, Kari 64. Holkeri 8.1.1990 - 28.2.1990
Kangasperko, Raila 64. Holkeri 1.1.1989 - 31.12.1989
Koskinen, Hannu Erkki Johannes 64. Holkeri 11.5.1987 - 31.12.1988
Vatanen, Ensio Paavo Kalevi 63. Sorsa IV 1.4.1987 - 30.4.1987
Välimäki, Kari Olavi 63. Sorsa IV 24.1.1985 - 31.3.1987
Vehkaoja, Marjatta 63. Sorsa IV 1.12.1984 - 31.12.1984
Linnanahde, Matti 63. Sorsa IV 1.9.1983 - 30.11.1984
Lehto, Tapio 63. Sorsa IV 6.5.1983 - 31.8.1983

9.12.2021 9.39. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning