Uppgifter om ministern

Pulkkinen, Yrjö Rafael

580

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 3.4.1875 Parkano

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
12. Tulenheimo
31.3.1925 - 31.12.1925 Handels- och industriminister Kokoomus 276
11. Ingman II
31.5.1924 - 31.3.1925 Finansminister Kokoomus 305
Tillsammans 580

9.12.2021 9.10. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning