Uppgifter om ministern

Puro, Olavi Heikki

233

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 15.3.1883 Kaavi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
14. Tanner
29.4.1927 - 17.12.1927 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 233
Tillsammans 233

9.12.2021 8.45. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning